Az iKaland legnépszerűbb közép-amerikai túrája mindig is az „Észak-Guatemala: Dszungeltúra a maja őserdőben” volt, éveken át a magyar utazási irodák közül egyedüliként állt itt a kínálatban El Mirador megtekintése. Aztán a legutóbbi utunkon…Átírtuk a programot. Egyrészt kiderült, hogy egy kisteherautó platójáról sokkal többet látunk, több helyre eljutunk, és szebb helyeken tudunk táborozni, mintha helyi repülőjáratokkal és buszokkal rohannánk át az országon, másrészt sokat változtak a körülmények is.
Az utóbbi években Guatemala-szerte új utak épültek, megdrágultak a belépők, és főként, ami minket mindig is riasztott, egyes helyekből igazi turistalátványosságok lettek. A saját gépjármű nyújtotta előny és a frissen bejárt útvonal hatására új nevet, és ami fontosabb, teljesen új programot kapott a túra. Szinte minden megmaradt, ami a régi utat olyan népszerűvé tette, de mellé most belefért közel kétszer annyi új hely és látnivaló. Mindezt úgy, hogy a tempó nem lett sietősebb.
Miről is van szó? A reptérről egyenesen Quiriguá (a maják legmagasabb sztéléi), majd Lívingston (Guatemala egyetlen karibi kisvárosa) a célpont, miközben szédületesen változatos tájakon haladsz át. Ugyanúgy a negyedik napon érkezel Tikalba, amelyet felkapottsága és népszerűsége ellenére egyszerűen látni kell. A zsúfolt romváros után egy nap pihenőt tartasz egy igazán különleges helyen, a Cerro Cahuí Biotóp Rezervátumban, ahol a Petén Itzá tó legszebb partszakaszán úszhatsz egy nagyot.
Ezek után indul az út fénypontja az El-Mirador túra. Idén márciusban több mint három hetet töltöttem El Mirador és Rio Azul régészeti feltárásainál önkéntesként. Sokkal többet tanultam a majákról és a területen található romokról, mint az utóbbi 10 év látogatásai során bármikor. Kétségtelen, hogy a területet rohamos ütemben kezdik felfedezni a látogatók. 2-3 csoport szinte mindig tartózkodik a területen egy nap, és a vendégkönyv tavalyi 2000+ látogatója mindent elárul a jövő tömegeiről.
De mint mindig, számtalan lehetőség adódik, hogy letérj a jelzett ösvényről, és leereszkedj a föld alá egy ősi maja élelmiszerraktárba, vagy megtekints a látogatóktól egyelőre elzárt, frissen felfedezett kőfaragásokat, vagy éppen a világ legnagyobb piramisának tetején töltsd az éjszakát. A többi, túra során felkeresett rom pedig csak tetőzi az élmények sorát. Mindeközben persze ne feledd, hogy a kontinens egyik legnagyobb összefüggő és érintetlen esőerdejében túrázol, ott alszol és élsz napokig.
Mire kiérsz a rengetegből és megérkezel egy nagyobb városba, már eltelt a 12. nap, de még öt van hátra. Mit kezdesz ezekkel? Ott van a közelben a szinte ismeretlen Waka’ romvárosa, a Laguna del Tigre Nemzeti Park szívében. A környéken vörös arapapagájok, egy ritka krokodilfaj, számtalan emlős és madár vár ebben a természeti paradicsomban. Nem kell menetrendszerinti buszokra várnod, így másnap már a Laguna Petexbatún vizeit szeli csónakod, ahol ugyancsak különleges természeti környezetben rejlő, keveset látogatott városok fennmaradt piramisait és lakóépületeit tekinted meg.
A túra címét nem véletlenül kapta: a maják 3400 éve alapított városát, Nakbét ugyanúgy meglátogatjuk, mint a ma élő leszármazottaik településeit a Maja-felföldön. Uspantán, Chichicastenango és a többi város hangos az ősi maja nyelvektől és tarka a több tucat színes népviselettől, amit az itt élők a mai napig hordanak. Ráadásul 2010-ben a maja újév, a Wajshakib Batz október 24-re esik, és éppen akkor jársz majd az ősi maja naptárat a mai napig használó vidéken.
A túrakiírás már egy ideje fent van az Ikaland oldalán, olvasd át, és ha még nem döntöttél, ne várj túl sokat, mert lassan elfogynak Guatemalában is azok a helyek, ahol nem áll üdítőárus a piramis árnyékában vagy kiépített parkoló a madárvárta mellett. El Mirador, Laguna del Tigre és a többi, nemrég felfedezett vidék napjai meg vannak számlálva.
H. „Bedouin” Áron
túravezető
Fotóblogom